DIALOG nr 116

DIALOG nr 116

Ponad dekadę temu opublikowaliśmy artykuł Ryszarda Kapuścińskiego „Spotkanie z Innym jako wyzwanie XXI wieku” (DIALOG nr 69–70/2005). Zdaniem pisarza, spotykając Innego, człowiek ma różne możliwości – odrzucenia, wejścia w konflikt lub zbliżenia. Według Kapuścińskiego historia ludzkości pokazuje, że jesteśmy zdolni nie tylko do odgrodzenia się, lecz wykształciliśmy też w sobie kulturę zbliżenia, szacunku wobec Innego.

W numerze 116 magazynu prezentujemy zróżnicowanie polskiego dyskursu na temat migracji. Marcin Żyła w krytycznej postawie wobec uchodźców widzi kulturowe zubożenie Polski. Marta Siciarek przedstawia, jak Gdańsk, politycy, urzędnicy i działacze społeczni od lat przygotowują się na przybycie nowych mieszkańców innych narodowości i kultur. Adam Balcer ostrzega przed antymuzułmańskimi uprzedzeniami, które mogłyby zaciążyć na polskim partnerstwie z Zachodem, na współpracy z postępowymi, głęboko zakorzenionymi w kulturze zachodniej muzułmanami. Przyglądamy się też sytuacji w Niemczech. Judith Sobczak dokumentuje los uchodźców z Bliskiego Wschodu, Joachim Trenkner nie tylko analizuje skutki fali imigracyjnej, lecz przede wszystkim przypomina o tym, że dobrobyt i bogactwo kulturowe Republiki Berlińskiej w znacznym stopniu stanowią konsekwencję otwarcia się Niemców wobec migrantów.

Zapraszamy także do lektury tekstów autorstwa m.in. Joanny Krakowskiej, Heinricha Olschowskiego, Bogdana Twardochleba, Marcina Wiatra oraz rozmowy Anny Matei z prof. Jackiem Kurczewskim.

116 numer DIALOGU jest dostępny w salonach Empiku i kioskach RUCH-u oraz pod adresem www.dialogmagazin.eu.

Partnerzy: