Miasteczko/Poznań

Miasteczko/Poznań

Czy na pomniku poznańskiego czerwca należy dopisać rok 1920 – pytamy w nowej edycji czasopisma „Miasteczko Poznań” przypominając zabitych przed Zamkiem poznańskich robotników w wypadkach w kwietniu 1920 roku. Herbert Friedenthal wspomina Poznań z roku 1918 oczyma osoby, która z Poznania wyjechała do Kassel, a później do Jerozolimy. Dowiemy się nad jakim projektem pracowała w Poznaniu i w Berlinie izraelska artystka Hadas Tapouchi. Leo Baeck (rabin z Leszna), Joachim Gauck i Avi Primor to postaci o których pisze M.Grzywacz. W nowej edycji znajdziemy wiersze Irit Amiel i Friedy Mehler – poetki związanej z Wągrowcem, a także zdjęcia Tadeusza S. Lisieckiego wykonane na „poddaszu” poznańskiej synagogi.

Poznamy Adiego Nesa, artystę z Izraela. M.Bochniarz pisze o Eyatanie Foxie i kinie LGBTQ w Izraelu. Przeczytamy o społeczności gejowskiej w Tel Awiwie i upamiętnianiu „różowych trójkątów”. Wspominamy, na marginesie nowej książki Rusinka, pobyt Wisławy Szymborskiej w Izraelu. Rozmawiamy z Agatą Siwiak, kuratorką Festiwalu Bliscy Nieznajomi. Piszemy o spektaklach teatralnych ( „Aktorzy żydowscy” , „Bent”) i malarzach portretujących sztetl.

Nowy numer pisma, 190 stron inspirującej lektury!

W Poznaniu czasopismo można kupić m.in. w CIM (ul. Ratajczaka i Stary Rynek), Arsenale (ul. Dąbrowskiego i Stary Rynek), księgarniach: Bookowski (Centrum Kultury Zamek), Skład kulturalny (św. Marcin – galeria MM i Szamarzewskiego 4/6), a od 23 czerwca w empikach na terenie kraju i księgarniach specjalistycznych (m.in. księgarnia Jordan w Krakowie , księgarnia w Muzeum Polin).

www.miasteczkopoznan.pl

Partnerzy: